۶ پروژه ساده و رایگان برای تمرین برنامه‌نویسی به زبان‌های HTML، CSS و جاوا اسکریپت

۶ پروژه ساده و رایگان برای تمرین برنامه‌نویسی به زبان‌های HTML، CSS و جاوا اسکریپت

۰۰/۶/۳ چهارشنبه


افراد زیادی برای شروع برنامه‌نویسی از یادگیری زبان‌های HTML، CSS و جاوا اسکریپت آغاز می‌کنند. زیرا هم این زبان‌ها کلید ورود به دنیای برنامه‌نویسی وب و ساخت و طراحی وب سایت هستند و هم یادگیریشان بسیار ساده است.

اگر شما هم جزو افرادی هستید که عاشق ساختن دکمه ها، طراحی لندینگ پیج‌های خلاقانه، اضافه کردن لینک‌ها و تصاویر و به طور خلاصه سر و کله زدن با لایه‌ها و المان‌های طراحی وب هستند؛ یا به دنبال ایده‌هایی برای پروژه برنامه نویسی و تمرین عملی زبان های HTML، CSS و جاوا اسکریپت هستید، با ما تا آخر این پست همراه باشید. زیرا در این پست میخواهیم ۶ پروژه ساده برای تمرین برنامه‌نویسی به زبان‌های HTML، CSSو جاوا اسکریپت را به شما معرفی کنیم. 

 

۶ پروژه ساده برای تمرین برنامه‌نویسی

 

۱. ساخت نوار پیشرفت سفارشی


نوار پیشرفت یا Progress bar ها، نوارهای مستطیل شکلی هستند که مقدار پیشرفت یک عملیات را نشان می‌دهند. همان نوارهایی که حین عمل کپی کردن فایل‌ها در ویندوز یا لود شدن سایت‌ها آن‌ها را می‌بینیم. نوارهای پیشرفت یکی از ساده‌ترین پروژه‌ها و تمریناتی هستند که برنامه نویسان مبتدی می‌توانند برای تمرین برنامه‌نویسی به زبان‌های HTML، CSS و جاوا اسکریپت از آن استفاده کنند. این آموزش یک بخشی است و برای شروع یادگیری برنامه‌نویسی فرانت‌اند به شما پیشنهاد می‌شود. 

ساخت نوار پیشرفت با HTML CSS و جاوا اسکریپت

۲. ساخت ماشین حساب

فرقی نمی‌کند بخواهید چه زبان برنامه‌نویسی‌ای را تمرین کنید. ماشین حساب یکی از محبوب‌ترین تمرین‌های برنامه‌نویسی است. چون به شما کمک می‌کند بتوانید عملکردهای حسابی را روی دکمه‌ها پیاده‌سازی کنید. در این تمرین برنامه نویسی، هدف یادگیری گرید (grid) است. چرا که با یادگیری گرید می‌توانید ظاهر و چینش‌های پیچیده را در پروژه‌های دلخواه خود پیاده‌سازی کنید. 

 

ساخت ماشین حساب با HTML CSS و جاوا اسکریپت

 

۳. ساخت لندینگ پیج یا صفحه اصلی استارباکس

یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر سایتی، به خصوص سایت‌های فروشگاهی، لندینگ پیج یا صفحه فرود آن سایت است. این صفحات اولین برخورد کاربران شما را با سایت شما تشکیل می‌دهند و می‌توانند در نگاه اول آن‌ها را جذب کند یا آن‌ها را فراری دهد. ساخت لندینگ پیج یکی از پروژه‌های ساده و بسیار کاربردی‌ای است که می‌توانید با HTML، CSS و جاوا اسکریپت آن را پیاده‌سازی کنید. 

با تماشای این ویدئو یاد میگیرید چطور هدر و فوتر به صفحه وب اضافه کنید؛ ستون اضافه کنید؛ آیتم‌ها را با هم تراز کنید و با تگ Section صفحه را به قسمت‌های مختلف تقسیم کنید. 

لندینگ پیج استارباکس با HTML CSS و جاوا اسکریپت

 

۴.  ساخت لندینگ پیج پپسی


این پروژه هم مثل آموزش ساخت لندینگ پیج استار باکس است اما از استایل‌ها و تصاویر متفاوتی استفاده شده است. یکی از نکات خوب پروژه ساخت لندینگ پیج‌ها این است که شما هیچ محدودیتی در به خرج دادن خلاقیت، استفاده از رنگ‌ها و تصاویر گوناگون ندارید. همچنین می‌توانید از این آموزش‌ها برای طراحی و ساخت لندینگ پیج سایت خود الهام بگیرید. 

 

لندینگ پیج پپسی با HTML CSS و جاوا اسکریپت

 

۵.  ساخت ساعت آنالوگ


در این آموزش پروژه محور شما یک ساعت آنالوگ با سه عقربه ساعت شمار، دقیقه شمار و ثانیه شمار طراحی خواهید کرد که زمان را از سیستم کاربر خوانده و نمایش می‌دهد. این پروژه از سه بخش ساخت فریم اصلی و عقربه ها، افزودن تم روشن و ترکیب تم روشن و تاریک تشکیل شده است. ساعت نهایی شما بنابر خواست کاربر می‌تواند در دارک مود یا لایت مود نمایش داده شود. در پروژه ساخت ساعت آنالوگ شما نحوه استفاده از سودو المنت ها، سایه زدن‌های متفاوت به یک المنت و همچنین نحوه محاسبات در کد‌های جاوااسکریپت را به صورت عملی یاد می‌گیرید. 

ساخت ساعت آنالوگ با HTML CSS و جاوا اسکریپت

 

۶. ساخت پیانو


یادگرفتن برنامه‌نویسی نباید خشک و بدون سرگرمی باشد. یکی از پروژه‌های ساده‌ای که می‌توانید برای سرگرمی و تمرین مهارت‌های برنامه‌نویسی آن را انجام دهید، ساختن یک پیانو است. با ساخت این پیانو با ۱۷ کلید، نحوه ساخت یک شی از آبجکت صدا، افزودن توابع اجرای صدا و اجرای کلید و همچنین افزودن Listener به هر کلید را خواهید آموخت. یعنی دقیقا یک تمرین برنامه‌نویسی موزیکال! 

 

ساخت پیانو با HTML CSS و جاوا اسکریپت

 

 

هیچکس نیست از اهمیت آموزش پروژه محور و تمرین‌های عملی برای یادگیری برنامه‌نویسی بی‌خبر باشد. سایت‌ها و پلتفرم‌های مختلفی برای این کار طراحی شده‌اند اما پلازیکا قرار است تجربه متفاوتی در اختیار شما بگذارد: تجربه آموزش برنامه‌نویسی با ویدئوهای تعاملی. 

در این پروژه‌ها شما می‌توانید هنگام یادگیری برنامه‌نویسی کد‌های استاد را تغییر دهید و نتیجه را همان موقع مشاهده کنید. به امتحانش می‌ارزه، مگه نه؟! 

شما چه تمرین‌های عملی برای یادگیری برنامه‌نویسی می‌شناسید؟ تا به حال از چه ایده‌هایی برای پروژه‌های برنامه‌نویسی استفاده کرده اید؟ اصلا چقدر از زمان خود را به تمرین اختصاص می‌دهید؟


برای کامنت گذاشتن، وارد حساب کاربری خود شوید
نظرات بیشتر

در حال انجام عملیات

-1